اعسار از پرداخت محکوم به

این مطلب را به اشتراگ بگذارید
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

با سلام و احترام خدمت شما دوستان عزیز، در این مقاله سعی داریم که در رابطه با اعسار، شخص معسر، دادخواست اعسار، نتیجه دادخواست اعسار، مزایای ثبوت اعسار، مقررات جزایی اعسار، توضیحات مفید و مختصری ارائه دهیم و از این که در این راستا با ما همراه هستید، بسیار خرسند و سپاسگزاریم .

اعسار چیست؟

اعسار ( به انگلیسی: Decomposition ( در لغت به معنای رنج، سختی و نداشتن است و در اصطلاح حقوقی زمانی است که فرد به نوعی تمکن مالی ندارد یا دارای اموال و سرمایه ای است اما در وضعیتی قرار دارد که فعلأ امکان دسترسی به آنها را ندارد.

معسر کیست؟

طبق ماده ١ قانون اعسار، معسر ( به انگلیسی : The teache (کسی است که به واسطه نداشتن دارایی یا دسترسی نداشتن به مالش، توانایی پرداخت هزینه محاکمه ( هزینه ی دادرسی) یا دیون (قرض ها) خود را ندارد.
شخص معسر در صورت ناتوانی در پرداخت هزینه های دادرسی و انتخاب وکیل ( به انگلیسی: Lawyer) با مراجعه به مراجع قضایی می تواند تقاضای وکیل معاضدتی ( به انگلیسی: Assistant Attorney) کند.

این نوع وکیل، مخصوص کسانی است که بضاعت و توان مالی کافی، برای گرفتن وکیل ندارند. زیرا وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق المشاوره، حق الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر دادرسی از موکل ( به انگلیسی: client) خویش ندارد.

ماده ۲ قانون”نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۷۷”

ماده ۲ قانون «نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۷۷» می‌گوید: «هر کس محکوم به پرداخت مالی به دیگری شود چه به صورت استرداد عین (پس گرفتن) یا قیمت یا ضرر و زیان ناشی از جرم و یا دیه، ولی آن را پرداخت نکند، دادگاه او را الزام به پرداخت می‌کند . همچنین در ماده ۳ این قانون آمده است که «هر گاه محکوم علیه (شخصی که رأی علیه اوست)

مدعی اعسار حین زمان اجرای محکومیت، حبس شود به ادعای او خارج از نوبت رسیدگی و در صورت اثبات اعسار از حبس آزاد خواهد شد و در صورتی که توانایی پرداخت آن به طور اقساط را داشته باشد ، دادگاه متناسب با وضعیت مالی و معیشتی وی حکم به تقسیط محکوم به (مالی که به آن محکوم شده است) ، را صادر می‌کند.» در حال حاضر براساس سیاست‌های قضایی، افراد می‌توانند قبل از آن که محکومیت حبس اجرا شود، تقاضای اعسار را مطرح کنند که در این صورت هم مورد پذیرش و رسیدگی قرار می‌گیرد.

پیشنهاد می شود در مقالات دسته بندی کیفری معاونت در جرم آدم‌ربایی را مطالعه فرمایید.

دادخواست ا عسار

جهت ارسال دادخواست اعسار به مرجع ذی صلاح، به همراه مدارک مربوطه که به شرح ذیل می باشد به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید:

  1. تصویر مصدق دادنامه
  2. استشهادیه (شهادت نامه حداقل 4 نفر شخص عاقل و بالغ که از وضعیت مالی و معیشتی وی مطلع می باشند)
  3. مدارک شناسایی
  4. کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی

نتیجه دادخواست اعسار

  1. دلایل قابل قبول بوده 👈 حکم بر قبول اعسار
  2. دلایل غیر قابل قبول و یا کافی نبوده 👈 حکم بر رد اعسار که هر دو قابل رسیدگی در مرحله تجدیدنظر می باشند.

مزایای ثبوت اعسار

در صورتی که ادعای محکوم علیه جهت تقاضای اعسار ثابت شود شامل مزایایی به شرح ذیل می باشد:

  1. معاف از تمامیت یا قسمتی از هزینه های دادرسی
  2. استفاده از وکیل معاضدتی

مقررات جزایی اعسار

اگر رد تقاضای اعسار شود (تقاضای وی پذیرفته نشود) دادگاه وی را مجبور به پرداخت وجوه رسیدگی به دعوی اعسار، معادل دو برابر مخارج معمولی و حق الوکاله وکیل، محکوم میکند.

النهایه، حکم اعسار در تمامی مراحل رسیدگی به یک پرونده قابل استفاده است مگر آنکه مدعی اعسار حین رسیدگی به پرونده دارا شود که در این صورت موظف به پرداخت هزینه های دادرسی می باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره از مشاورین متخصص مربوطه در این امور با ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان حقوقی تماس بگیرید

تماس تلفنی از سراسر کشور در وقت اداری با شماره ثابت

5 1 رای
امتیاز به مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اعسار از پرداخت محکوم به
banner r - اعسار از پرداخت محکوم به

مطالب مرتبط

اطلاعات تماس

ارسال پیام